Rinolapsi Burun Estetiği

Meltem Hastanesi Web Sitesinden alınmıştır.

Rinoplasti Ameliyatı – Burun Estetiği
Rinoplasti (estetik burun ameliyatı) burun şeklinin cerrahi bir girişim ile yeniden biçimlendirilmesidir. Rinoplasti burun operasyonu , estetik amaçlara ulaşmak için yapılabilmenin yanı sıra, rekonstrüktiv olarak doğumdan kaynaklanan hataları düzeltmek, gelişimsel yada çarpma sonucu oluşan deviasyonları ve solunum problemlerini ortadan kaldırmak gayesiyle de uygulanabilir. Burun cerrahisinde estetik ve fonksiyon birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Burundan nefes alma zorluğu olduğu durumlarda, nefes alma problemlerini çözmeye yönelik müdahaleler (septoplasti, konka rezeksiyonu…) ile birlikte yapılabilir. Başarılı burun ameliyatı yüzünüzle uyumlu doğal bir burun görüntüsü sağlamalı ve nefes almayı daha da rahatlatmalıdır

Ameliyat Öncesi Değerlendirme :

Rinoplasti yani burun estetiği düşünen kişi önce burnu ile ilgili problemleri ve beklentilerini doktoruna tam olarak ifade etmelidir. Ameliyatla ilgili beklentilerinizi ve burnunuza ait sorunları tartışmanız, yapılacak girişimin planlanması konusunda doktorunuzu yönlendirecektir.

Gerçekçi olmayan yada mükemmeli hedefleyen beklentiler kişide hayal kırıklığı oluşturabilir. Bu nedenle burun ameliyatlarından sonra mükemmel bir görünüm değil de, daha iyi ve uyumlu bir görünüm beklentisi içinde olan kişiler ameliyattan memnun kalırlar. Gerçekçi beklenti, sağlıklı birey ve psikolojik denge rinoplasti adayı için önemli kriterlerdir.

Rinoplasti ameliyatını standart bir şekilde yapılmamakta olup, hastanın ihtiyaçlarını karşılayacak, kişiye özel rinoplasti cerrahisi uygulanamaktadır.

Ameliyat yaşı

Erkeklerde 17, kızlarda 16 yaştan itibaren bu ameliyat yapılabilir.

Ameliyat Yöntemi :

Çoğu burun ameliyatındaki kesiler burun kanatlarının içine yapılır ve oradan çalışılır. Kesi, cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi, traşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünü değiştirmek amacıyla manevre yapması için giriş kapısı sağlar. Burun tümseği keski veya testere benzeri bir enstrüman kullanımıyla uzaklaştırılır ve sonra iki yandaki burun kemikleri daha dar bir köprü oluşturmak üzere birbirine yaklaştırılır. Kıkırdak kesileri burun ucunu ufaltır ve daha iyi bir kontur sağlar. Burun köküyle üst dudak arasındaki açıyı düzeltmek amacıyla burun ucu kaldırılır. Bu, kanatlara yapılmış kesi yoluyla burun ortasındaki kıkırdağın traşlanmasıyla gerçekleştirilir. Eğer geniş bir tümsek uzaklaştırıldıysa burun tabanı oransız olarak geniş olacaktır. Daraltmak için tabandan küçük deri üçgenleri uzaklaştırılır ve burun kanatları orta hatta yaklaştırılır.

Ameliyat süresi 1-2 saat sürmektedir. Vakaya göre süre artabilir. Ameliyat sonrası morluk ve şişlik eskiden uygulanan cerrahi tekniklere göre çok daha az oranda görülmektedir. Burun içinde bir gün kalacak tampon yada nefes almanıza engel olmayacak özel bir sünger ve burun dışını saran minik bir alçı ile uyanacaksınız.

Ameliyat ve sonrası

Ameliyat sonrası genellikle korkulduğu gibi ağrılı geçmemektedir. Basit ağrı kesicilerle bu dönem oldukça rahat geçecektir. Bir gün sonra burun içi boşaltılacak, nefes almanız normale dönecektir.

Aşırı sıcak olmayan bir mekanda başınız hafif yukarda yada oturur durumda istirahat etmeniz önerilir.

Ameliyat sonrası en fazla bir gece hastanede kalınır.

1-3 gün sonra tamponlar, 7. gün atel ve dikişler alınır. Terleme ile bu alçının (atel) gevşeyeceğini düşünerek aşın sıcak yerlerde bulunmamanız gerekmektedir.

Takip eden bir hafta burun bandajı uygulanır. Morluklar 7 gün içinde kaybolur. Şişliklerin çoğu ilk 10 gün içinde hızla azalır ve burun son şekline yakın normal bir görünüm kazanır. Bu andan itibaren kişi normal yaşamına dönebilir. Kalan şişliklerin azalması, burnun tam olarak oturması ve son halini alması yaklaşık 6 ay sürer.

Dişlerinizi ilk 10 gün çok dikkatli fırçalamanız gerekmektedir. Özellikle ön dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gerekecektir. Fırçanızın yumuşak olması önemlidir.

Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktiviteden uzak durun.

Burnunuzdaki sargılar kalkıncaya kadar banyo yapılmaması ve buharlı ortamda bulunulmaması.

Bir hafta boyunca aşırı yüz hareketleri ve gülmekten kaçınınız.

Ameliyatı takip eden 20 gün boyunca boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giyilmemesi.

Yüzünüze ve burnunuza 3 hafta süreyle sert bir şekilde dokunmayınız.

Operasyonu takip eden 6 hafta boyunca aşırı güneş ışığından uzak durunuz. Aşırı sıcak burnunuzda şişmeye neden olacaktır.

Burun ameliyatlarından sonra göz altlarında ve yüzde şişme olabilmektedir. Eski ameliyat tekniklerine göre bu duruma çok daha az oranda rastlanmaktadır. Bu şişlikler 1-2 hafta içinde geçecektir.

Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında ilaç almayın.

Ameliyat sonrası 5 gün kontak lens takılmaması.

16 hafta boyunca her türlü gözlük kullanılmaması daha sonraki dönemde hafif bir çerçeve kullanılması.

Burnunuz açıldıktan sonra burun cildini sıvı sabun veya özel losyonlarla temizleyiniz. Bantlarınız alındıktan sonra makyaj yapabilirsiniz.

Düşük bir oranda da olsa burunda kalabilecek belli belirsiz şekil bozuklukları gibi istenmeyen sonuçların oluşması halinde ek cerrahi operasyon gerekliliği her zaman göz önüne alınmalıdır.

Burun ameliyatlarından sonra her rastladığınız insan size farklı yorumlar yapacaktır. Bu zevklerin değişik olması yanı sıra eski burnunuzun iyi bilinmemesi ile ilgilidir.

Görünümü düzeltmek amacıyla ilk uygulandığında ameliyat sonrası komplikasyonlar (enfeksiyon v.s gibi.) nadirdir. Kötü iyileşme ikinci ameliyatı gerektirebilir. Komplikasyon riski iyileşme dönemindeki takip bakımından cerrahın önerilerini dikkatle takip ederek azaltılır.

Ameliyat sonuçlarını olumlu etkileyen faktörler :

Hastanın sorunsuz yara iyileşmesi
Evvelce ameliyat geçirmemiş olması
Burun derisinin inceliği
Burun ile yüz arasında büyük oransızlıklar olmaması
Ameliyat sonrasında doktor tavsiyelerine ve bakıma iyi uyulması
Ameliyat sonuçlarını olumsuz etkileyen faktörler :
Hastanın kötü yara iyileşmesi
Evvelce ameliyat geçirmiş olması
Burun derisinin kalın, seboreik olması
Kıkırdakların zayıf olması
Burun ucunun kalın olması
Hastanın ameliyat sonrası bakıma iyi uymaması
Tekrar ameliyat gerekir mi?

Tüm yapılan ameliyatların %20-30 unda az veya çok bir düzeltmeye gereksinim duyulmaktadır. Bu ikinci müdahaleye olan gereksinim 6. ayın sonunda değerlendirilmeli ve daha sonra uygulanmalıdır.

Burun ameliyatları için başvuran hastalar özellikle estetik kaygıları nedeniyle mi başvururlar?
Genellikle estetik amaçla birlikte hastalar nefes almada yaşadıkları sıkıntıları da dile getirirler. Zaten şekil bozukluğu olan hastaların çoğunda burun içindeki orta bölmesinde(septum deviasyonu) ve diğer anatomik oluşumların deformasyonları da bu duruma eşlik ettiği için, hastalar aynı anda fonksiyonel açıdan da bu problemlerden kurtulmaktadırlar.

Burun estetiği operasyonu hangi yöntemlerle yapılabilir?
Açık ve kapalı olmak üzere iki türlü yöntemle gerçekleştirilebilir.

Açık rhinoplastinin avantajları nelerdir?
En önemli avantajı kapalı burun operasyonunun aksine tüm oluşumları görerek gerçekleştirildiği için daha sonra oluşabilecek kemik ve kıkırdak düzensizlikleri, asimetriler ve diğer komplikasyonlar en aza iner.

İkinci avantajı, burun ucu iri, kalın derili, kötü kıkırdak yapısına sahip kişilerde daha başarılı olmakta, hatta hastanın kendisinden alınan kıkırdaklarla burunun yeniden yapılmasını mümkün kılmaktadır.

Üçüncü avantajı ise daha önce geçirilmiş burun estetiği operasyonu sonrası oluşan kemik düzensizlikleri, kıkırdak asimetrileri, iri burun yapıları ve diğer deformeleri görerek düzeltilmesine müsaade eder. Son avantajı burun ucuna hastanın kendi kıkırdaklarının destek olarak kullanılmasına kolaylık sağlaması ile halk arasında yaygın bilinen burun ucu değişmesini engellemesidir.

Başarısız burun ameliyatlarından sonra hasta, düzeltme ameliyatlarını ne zaman olmalıdır?
Uzun süreli ödem varlığı sebebi ile 2. Ameliyat 6 ay ya da 1 yıldan önce uygulanmamalıdır. Ödem çözülmeden ikinci operasyon yapılması yalnızca ödemin artmasına ve en önemlisi ödemin gölgelediği hataların daha da kompleks hale gelmesini sağlayacaktır

Burun ameliyatlarının sonucunun önceden tahmini zor olmasına rağmen hastada ameliyat sonrası başarıyı arttırmanın yolları nelerdir?
Başka hiçbir estetik ameliyatta hasta seçimi ve ameliyat öncesi hazırlık bu kadar önemli değildir. Hastanın self-imajı ve motivasyonları iyice değerlendirilmelidir. Estetik cerrah hastanın operasyona ve ortaya çıkacak kontur değişikliğine olan tepkisini önceden sezmeye çalışmalı ve hastayı hazırlamalıdır. Ameliyat öncesi hastaya burun kemiklerinin kalınlığı, septumun ileri derece eğri olması, kalın ve elastik olmayan cildin kemik ve kıkırdak yapıya uyumunun zor olduğu ön bilgi olarak mutlaka söylenmelidir.

En önemlisi hastaların ameliyattan hemen sonra görecekleri yeni burun şekli hakkında 6-12 ay süren sabırlı bir bekleyiş süreci olacağı tekrar tekrar hatırlatılmalıdır. Bir de medikolegal hazırlık olarak hastanın ameliyat öncesi en az 6 yönden fotoğraflarının çekilmesi doğru olur.

Ameliyattan sonra burun ucu düşer mi? Düşerse önlemi nasıl alınır?
Evet düşebilir. Bu daha çok hatalı yapılan operasyonlara, kıkırdak çatının korunmamasına bağlı olarak gerçekleşir. Burnun uç bölümünü taşıyan orta bölmesine hastanın kendisinden alınan kıkırdağından destek doku oluşturularak yerleştirilmesi durumunda ömür boyu burun ucu düşmesi önlenmiş olur.

Burun ameliyatında yaş sınırlaması var mıdır?
En erken kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlandığı ergenlik dönemi sonrası 17 yaşından itibaren yapılabilir. Üst sınır ise hastanın ameliyat olmasını engelliyecek bir hastalığı olmadığı takdirde her yaşta yapılabilir.

Ameliyattan sonra hastanede kaç gün kalınır?
Hastanın 1 gece hastanede kontrol altında tutulmasında fayda vardır.

Alçı ve bandaj süreleri ne kadardır?
1 hafta 10 gün civarındadır.

Ameliyat olmak için özel bir zaman var mıdır?
Hayır yoktur. Yılın her mevsiminde yapılabilir. Hastanın tercihine bırakılır.

Güneşe ne zaman çıkılır? Güneş gözlüğü ne zaman takılır?
Genelde aktif güneşlenmenin dışında kısıtlama yoktur. Ameliyattan 1 ay sonra kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra gözlük takılabilir.

Hasta operasyon sonrası nefes alma problemiyle karşılaşabilir mi?
Başarılı yapılmış bir operasyon sonrası böyle bir problemle karşılaşılmaz. Aksine nefes alma problemleri olan kişiler de estetik burun operasyonuyla birlikte fonksiyonel (nefes alma) bozuklukları da düzeltilir. Herşeye rağmen oluşabilecek burun içi mukozasındaki yapışıklıklar lokal anestezi altında kolayca halledilebilir.

Rinoplasti için randevu ve fiyat bilgisi almak istiyorum, ne yapmalıyım?
Randevu için 0212 644 22 00 ve 0533 328 44 74 nolu numaraları arayabilir, websitemiz e-randevu bölümünden dilediğiniz hekimi seçerek randevu talebinde bulunabilirsiniz. (Bu websitesinde online destek hizmeti verilmektedir)

Bölüm Doktorları: Op.Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Op. Dr. Gökalp Dizdar, Op. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz