Robotik Cerrahi ile Normal Hayata Hızlı Geri Dönüş

Robotik cerrahi teknolojisi, tıp dünyasında cerrahinin ulaştığı en ileri teknolojilerden biri olarak dikkat çekiyor.  Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral, önemli avantajlarla öne çıkan robotik cerrahinin pek çok branşta uygulanabildiğini ve hastanın artık kısa süre içerisinde normal yaşantısına dönebildiğini belirtti.

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral, robotik cerrahi teknolojisinin hem cerraha hem de hastaya sunduğu önemli avantajlar olduğunu belirterek “Robotik cerrahi diğer adıyla da Vinci robotik cerrahi sistemi minimal invaziv cerrahinin gelişmiş en teknolojik hali. Robotik cerrahi sistemlerinden olan da Vinci robotu; cerrah konsolu, hasta konsolu ve görüntü kulesi olmak üzere 3 ana bölümden oluşur. Laparoskopik ameliyatlarda olduğu gibi yapılacak ameliyata göre trokar adı verilen el aletleri rahatlıkla ameliyat bölgesinin içerisine girer ve hareket eder. Görüntüleme cihazı robot kontrollü olduğu için titreme yapmaz ve cerrah, gerçeğe oldukça yakın üç boyutlu bir görüşe sahip olur.  Robotik cerrahi hastaya birçok avantaj sağlayarak hayat konforunun artmasını sağlıyor. Açık bir cerrahi operasyondan daha az hastanede yatış ve daha hızlı sosyal ve iş hayatına dönüş robotik cerrahi ile mümkündür.” dedi.

Robotik cerrahinin avantajları hakkında da bilgiler veren Yanaral, “Robotik cerrahi kullanılan operasyonlarda, kan kaybı azalır, daha az ağrı hissedilir, günlük yaşama daha kısa sürede dönülür, sonda kısa sürede çıkarılır, cinsel fonksiyonlar korunur, idrar kontrolü erken dönemde sağlanır, kanser yayılan lenf nodları da çıkarılabilir ve ağızdan beslenme kısa sürede başlar: Robotik cerrahi herkese uygulanabilen bir yöntemdir ve günlük yaşam aktiviteleri sınırlanmaz.” şeklinde konuştu.

Yanaral ayrıca, robotik cerrahinin pek çok branşta uygulanabildiğini ancak en sık prostat kanseri cerrahisinde kullanıldığını, özellikle üroloji ameliyatlarındaki kullanımının da her geçen gün arttığını ifade ederek, sözlerini tamamladı.

Yorum Yaz