Sağlıkta Yeni Dönem Başladı

Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı hastaneleri 2 Kasım’dan itibaren  itibaren birlik dönemine geçiyor.

Kamu hastane birliklerinin oluşmasıyla birlikte hastanelerde mevcut görevli baştabip ve diğer hastane yöneticilerinin görevi sona erecek. Sözleşmeli hastane yöneticisi olarak atanacak olan kamu görevlileri ise aylıksız izinli sayılacak.

2 Kasım 2011 yılında yayımlanan kararname ile birlikte bir yıllık hazırlık süreci verilen düzenleme yarından itibaren yürürlüğe girecek. Yeni düzenlemeye göre, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı, genel sekreterle doğrudan, başkanlar, hastane yöneticileri, başhekim ve müdürlerle genel sekreterin teklifi üzerine sözleşme yapacak. Bu sözleşmeler 2 ile 4 yılı kapsayacak. Süreleri dolan sözleşmeler yenilenebilecek. Genel sekreterin başarısızlık sebebiyle değişmesi halinde başkanların ve başarısızlığa sebebiyet veren hastane yöneticilerinin sözleşmeleri kendiliğinden sona erecek.

Kamu hastane birliklerinin oluşturulmasının ardından bakanlık ve bağlı kuruluşlarında görevliyken hastanelere sözleşmeli yönetici olarak atanacak personel, sözleşmenin geçerli olduğu süre içinde kurumlarından aylıksız izinli sayılacak.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz