Sidra Hastanesi’nde Benzersiz Bir Kalp Merkezi

Sağlık ve eğitim konularına verdiği önemle tanınan Sheikha Moza bint Nasser tarafından yönetilen Sidra Hastanesi geçtiğimiz günlerde en son teknolojiye ve üst düzey uluslararası uzmanlara sahip kalp merkezini hayata geçirdi. Katar Eğitim, Bilim ve Toplum Geliştirme Derneği tarafından kurulan Sidra Hastanesi, özellikle kadın ve çocuk hastalıkları üzerine yoğunlaşan entegre bir araştırma merkezine sahip uzman bir hastane olarak dikkat çekiyor.

Sidra Medicine’in pediatrik uzmanlıkları arasında kardiyoloji, nöroloji, üroloji, plastik ve kranyofasiyel rekonstrüksiyon bölümleri yer alıyor. 85 farklı ulustan 2.350 sağlık çalışanının ve toplamda 3.800 çalışanın görev yaptığı Sidra Hastanesi’nde 50’nin üzerinde klinik, 140 klinik odası, 10 ameliyathane, 400 yatak, bir doğum merkezi, bir çocuk acil bölümü, çocuk ve kadınlar için bir acil tedavi kliniği mevcut.

Sidra Hastanesi’nde benzersiz bir kalp merkezi 

Sidra Hastanesi, Pediatri Bölüm Başkanı Prof. Ziyad Hijaz’ın liderliğinde Körfez Arap Ülkeleri’nde, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde konjenital kalp hastalığı alanında giderek önemli bir tesis haline gelmeye başlayan Kalp Merkezi’ni hayata geçirdi.

Sidra Kalp Merkezi ortak cerrahi medikal programı aracılığıyla konjenital ya da sonradan edinilen kalp hastalığı olan gençler ve konjenital kalp hastalığı olan yetişkinler için medikal, girişimsel ve cerrahi tedavinin tüm unsurlarını sağlamayı hedefliyor. Sidra geniş meslek grubu yelpazesiyle ve son teknolojiye sahip girişimsel ve cerrahi terapileriyle dikkat çekiyor.

 

Bu merkezde yoğun bakım ünitesi, ekstrakorporel zar oksijenasyon programı ve kalp cerrahisi bölümleri de bulunuyor. Sidra Medicine Kalp Merkezi hastalarına sunduğu hizmetleriyle 7/24 faaliyette olabilecek şekilde konumlandırılıyor.

 

Amerika ve Peru gibi uzak noktalardan yüzlerce hasta bu merkezde başarılı bir şekilde tedavi edildi. Örneğin Kuveyt’ten gelen 1.3 kg. ağırlığındaki birkaç günlük bebek başarılı bir cerrahi müdahaleden geçti.

 

Kalp merkezi, uzman ekibin hastalarına en yüksek standartlarda tedavi sunmasına olanak sağlayan son teknoloji ve tesislerle donatıldı. Bunlar arasında, 3D haritalandırma ekipmanıyla birlikte gelişmiş elektrofizyolojik işlemler için üç adet kardiyak kateterizasyon süiti ve açık kalp ameliyatı ve girişimsel tedavinin aynı anda yapılması gereken durumlarda karmaşık işlemler için ekiplerin bir arada çalışmasına imkan veren Siemens hibrid süiti yer alıyor.

 

Dünyaca ünlü doktor ekibi

Kalp Merkezi’nin Program Direktörü ve girişimsel kardiyolog Dr. Ziyad Hijazi, konjenital ve strüktürel kalp hastalıklarının ameliyatsız tedavisi konusunda birçok ilki hayata geçirmiş bir öncü. Hijazi tüm dünyadan girişimsel kardiyologlardan oluşan ve 4.500 üyesi olan SCAI’nın (Society for Cardiovascular Angiography and Interventions) eski başkanıdır*.

 

Dr. Hijazi’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği, hasar görmüş bir aort kapağının pulmoner kapakçıkla değiştirilmesi ve ardından pulmoner kapakçığın donör kapakçığıyla değiştirilmesi operasyonu bölgede ve tıp çevrelerinde gündem oluşturdu. Hastanede ayrıca Kuveyt’ten getirilen 29 günlük ve 1,3 kg. ağırlığındaki bir bebeğin kalp ameliyatının da başarıyla gerçekleştirilmesi büyük ilgi uyandırdı.

 

Kalp Kateterizasyon Laboratuvarı Direktörü Dr. Younes Boudjemline konjenital kalp hastalığı olan çocuk ve yetişkinlerin tedavisi konusunda uzman girişimsel bir kardiyolog olarak bölümün önemli hekimlerinden biri. Kalp kapakçığının mucidiyle birlikte 2000 yılında, transkatater kalp kapakçığının değiştirilme operasyonunu ilk kez insan bedeni üzerinde gerçekleştirdi.  Türkiye’den Sidra’nın profesyonel kadrosuna katılan Dr. Volkan Tuzcu Sidra Hastanesi’nde Kalp Elektrofizyoloji Bölümü Direktörü olarak görev yapıyor. Tuzcu, çocuklarda ve yetişkinlerde kapsayıcı elektrofizyolojik işlemler ve ameliyatla kateter çıkarma operasyonlarının kurucusu olarak uluslararası alanda dikkat çekiyor.

 

Dr. Olivier Ghez, Sidra Hastanesi’nin Kalp Cerrahisi Bölüm Şefi olarak görev yapıyor. Bebek, çocuk, genç ve genç yetişkinlerde konjenital kalp hastalığı için kalp cerrahisi alanında edindiği başarılarla tanınıyor. Ghez, kalp tedavisinde son teknolojileri uygulayarak Avrupa’dan çeşitli ödüller kazanan bir isim olarak öne çıkıyor.  Sidra Hastanesi’nin Kardiyoloji Bölüm Şefi görevini yürüten ve fetal kardiyoloji alanında uzman olan Dr. Reema Kamal ise doğum öncesi konjenital kalp hastalığı teşhisinde öncü bir isim.

 

*Dr. Hijazi, duktus arteriozusa ilk kez multipl spiral kapama işlemini yapan ve atriyal septal defektleri kapatmak için Amplatzer cihazını kullanan ilk cerrahtır.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz