Sonomed’den Yeni Nesil Görüntüleme Cihazları

Hastalıkların tanı ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde radyolojik görüntüleme cihazları büyük önem taşıyor. Vücudun herhangi bir bölgesinin spesifik olarak incelenmesi olan Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme uygulamaları, gelişen inovatif adımlarla çok dana net sonuçlar elde etmeyi sağlıyor. Son teknoloji görüntüleme cihazlarına ev sahipliği yapan Sonomed, BT koroner anjiyografi ve 3 Tesla MR ile konforlu bir deneyim sunuyor.

Birçok kişi için MR çektirmek korkutucu ve endişe verici bir duruma dönüşebiliyor. Özellikle de uzun sürmesi, dar bir alanda yapılması çoğu hastada klostrofobik etkiler yaratıyor. Geleceği referans alan teknolojilerle geliştirilen cihazların hasta konforunu ön planda tuttuğunu, kaliteli ve güvenilir sonuçlar sunduğunu söyleyen Sonomed Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Serdar Mutlu, yeni nesil görüntüleme cihazlarının avantajlarını ve kullanım alanlarını anlatıyor.

BT koroner anjiyografi nedir?

BT koroner anjiyografi ile koroner arterler (kalp damarları) saniyeler içinde görüntülenebilmektedir. Kol toplar damarından, kontrast madde olarak isimlendirilen bir ilaç verilerek koroner arterler görüntülenmektedir. Klasik anjiyografide kasık atardamarı kullanılırken, BT anjiyografide sadece kolunuzdaki toplardamardan ilaç verilerek inceleme yapılır, işlem kansız ve ağrısızdır. İnceleme 10 saniye gibi kısa bir sürede yapılmaktadır. Herhangi bir bilgisayarlı tomografi tetkikinden farkı olmadığı için inceleme sonrası hemen günlük yaşama devam edilebilir.

Kimler BT koroner anjiyografi yaptırmalıdır?

 • Risk grubunda olanlar:
 • Koroner artar hastalığın şüphesi olanlar
 • Ailesinde koroner artar hastalığı olanlar
 • Hipertansiyon hastaları,
 • Diabetik hastaları,
 • Metabolik sendromu olanlar
 • Sigara içenler,
 • Kolesterolü yüksek olanlar,
 • Atipik göğüs ağrısı olanlar,
 • Stent kontrolü,
 • By-pass damarlarının kontrolü.

İncelemenin herhangi bir zorluğu var mıdır?

İnceleme için 5 saatlik açlık dışında herhangi bir ön hazırlık yoktur.  Böbrek yetmezliği olan kişiler, çekim öncesi gerekli kontroller yapılıp çekime öyle alınmaktadır. Hasta, inceleme sırasında sağlık personeli ve doktorun sürekli gözetimi altında tutulmaktadır. Sağlık personeli ile iletişimi mikrofon ile sağlanmaktadır. Tüm inceleme boyunca sağlık personeli hastayı duymakta ve kişi ile sürekli iletişim halindedir. İncelemenin başlangıcında damar içi ilaç verilemeden önce bir kontrol görüntüsü alınmaktadır. Daha sonra damar yolundan verilecek kontrast madde ile kalp ve koroner damarlar “boyanarak” görüntüler elde edilmektedir.  İnceleme süresi bir nefes tutumu kadardır. Tetkik sonrasında hasta normal günlük hayatına devam edebilir, bir şeyler yiyip içebilir. Tetkik sırasında verilen kontrast maddenin vücuttan daha hızlı atılabilmesi için gün içinde fazladan 1 litre su içilmesi önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Pantene ve Pi Kadın Kanserleri Derneği'nden Uzun ve Güçlü Bir Hayat

Daha konforlu bir MR deneyimi sunan 3 Tesla MR nedir?

Bir görüntüleme cihazı olan 3 Tesla MR, yüksek çekim gücü sayesinde kısa sürede en iyi kalitede görüntü sağlıyor. Gelişen ve değişen radyolojik teknolojiye paralel olarak 3 Tesla MR kullanımı yaygınlaşıyor. Özellikle nöroloji, ortopedi, kardiyoloji alanlarında ve tüm vücudun görüntülenmesinde tercih edilen bu cihaz, çok daha konforlu bir MR deneyimi sağlıyor. 3 Tesla MR (EMAR) teknolojisi Sonomed tarafından şubelerinde kullanılmaya başlanmıştır.

3 Tesla MR neden önemli?

Gelişmiş bu teknoloji, manyetik rezonans görüntülemede daha net görüntüleri kısa sürede almayı sağlamaktadır. Bu nedenle ihtiyaçları karşılamada 3 Tesla MR tercih edilmektedir. Özellikle bazı branşlarda ve tetkiklerde bu teknolojiyle yapılacak MR çekimleri tercih edilmektedir. Detaylı tetkiklerde riskli noktaların görüntülenebilmesi için bu teknolojiye başvurulmaktadır. İlgili incelemeler yapılırken tedavi sürecini üstlenen uzmanlar özellikle 3 Tesla teknolojiyle elde edilmiş MR görüntülerini talep edebilmektedir.

70 cm iç genişlik ve açık tüp teknolojisi nedir?

70 CM tüp genişliği özellikle klostrofobisi olan ve kilolu insanlarda daha rahat bir çekim deneyimi sunmaktadır. Bunun yanı sıra “Açık Tüp Teknolojisi” sayesinde MR cihazları klostrofobik etkiyi azaltmak için daha ferah bir şekilde tasarlanmıştır. MR cihazına girenlerin çoğu daha ferah bir ortamda çekimi gerçekleştirebilmesi için açık tüp teknolojisini tercih etmektedir.

3 Tesla MR çekiminin avantajları nelerdir?

Sonomed’in sahip olduğu Siemens Magnetom Lumina 3 Tesla Emar cihazı hızlı tetkik imkanı sağlamaktadır. “Turbo Suite” modülü ile yüzde 50 oranında daha hızlı bir şekilde görüntü elde etmek mümkündür. MR cihazında geçirilen sürenin kısalması hastalar için büyük önem taşımaktadır. Magnetom Lumina aynı zamanda hastanın MR cihazındayken minimize edilmiş hareketliliğine karşı hareketi tolere etme teknolojisine sahiptir. Bu nedenle hem cihaz içerisinde geçirilen kısa süre hem de hareketi tolere etme teknolojisiyle çekimin tekrar edilme ihtimali pozitif yönlü olarak azalmaktadır.

Yorum Yaz