Telefonla Oynayan Bebekler Daha Az Uyuyor

Kaynak:https://www.herkesebilimteknoloji.com/

Günümüzde bebekler bile dijital medyalarla çok fazla temas ediyorlar. Bu da onların uyku süreleri üzerinde etkili oluyor. Birkbeck Üniversitesi psikologu Tim Smith’in bu konuyla ilgili yaptığı ilk araştırmaya göre dokunmatik ekran karşısında geçirilen her saat on beş dakikalık uykuyu çalıyor.

Araştırma çerçevesinde üç yaşından küçük çocukları bulunan yaklaşık 700 ebeveyne çocukların davranışları sorulmuş. Bunlardan dörtte üçü tablet veya akıllı telefon gibi cihazlar kullanıyorlardı. Hatta yaşları altı ila on bir ay arasında değişenlerde bu oran yüzde elliydi diyor araştırmacılar. Tablet veya akıllı telefonla daha fazla vakit geçirenler geceleri daha çok uyanık kalıyorlar. Uyku süresi genel olarak azalırken, çocukların uykuya dalmaları da zorlaşıyor. Araştırmacılar yine de teknik cihazların yasaklanmasını önermiyorlar. Çünkü pozitif etki gösteren araştırmalar da var. Mesela dokunmatik ekran kullanan bebeklerin motor becerileri daha çabuk gelişiyor. Bununla birlikte bilim henüz yolun başında.

Mesela son araştırmada etkiler değil bağlantılar söz konusu. Şöyle bir şey de olabilir diyor araştırmacılar: Anne babalar uyumayan bebeklerin ellerine aletler veriyor olabilirler. Bu araştırmaya katılmayan istatistikçi Kevin McConway ise bebeklerin günde ortalama olarak 25 dakika dokunmatik ekran karşısında oturduklarını ve bu da altı dakika daha az uyku demek olduğunu söylüyor. Tim Smith ise gelecekte dokunmatik ekran ve uyku süresi arasındaki ilişkinin daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerektiği kanısında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tansiyon İlaçları Covid-19'un Seyrini Kötüleştiriyor Mu?

Yorum Yaz