Tırnak Neden Batar?

Prof. Dr. Tülin Ergun
MÜTFV Özel Academic Hospital
Deri ve Zührevi Hastalıklar Bölümü

http://www.academichospital.com.tr

Tırnak batması, tırnağın komşuluğundaki deriye batması, ya da bu bölgedeki deri ve yumuşak dokunun tırnak üzerine doğru uzanması sonucunda gelişen bir rahatsızlıktır. En sık ayak baş parmağında görülmesine karşın diğer ayak tırnaklarında ya da nadiren elde oluşabilir. Tırnağın, bütünlüğü bozulmuş deride yarattığı sürekli tahriş, öncelikle yabancı cisim reaksiyonunu, ardından da enfeksiyon sürecini başlatır. Bunun sonucunda parmakta ağrı-zonklama, tırnak çevresinde kızarma, şişme iltihaplı akıntı oluşur. Hafif batmalarda ağrı ve kızarıklık azdır. Şiddetli batmalarda ise yoğun ağrı, belirgin şişme, kızarma ve iltihaplı, bazen kötü kokulu olabilen akıntı gelişir. Sürecin uzaması sonucunda tırnak ve deri arasında kırmızı, kolay kanayan, ağrılı, kabarık granulasyon dokusu gelişebilir. Ağrı nedeniyle kişinin yürümesi ve çoğu zaman ayakkabı giymesi  oldukça güçleşir.

Tırnak Neden Batar?

En sık etken tırnağın yanlış kesilmesidir. Ayağı sıkan, özellikle sivri burunlu ayakkabıların giyilmesi ya da koşu, futbol gibi yineleyen travmaya neden olan sporların yapılması ana tetikleyici faktörlerdir. Bunun dışında obezite, aşırı ayak terlemesi ve kalıtsal yatkınlık diğer önemli faktörlerdir. Ayakta ödeme neden olan kalp ve böbrek hastalıkları, gebelik de batmayı kolaylaştırabilir. Bir başka etken tırnağın yapısal bozukluklarıdır. Bunlar arasında özellikle, tırnağın yanlara doğru kıvrılıp döndüğü “kerpeten tırnak” olarak adlandırılan deformite önemlidir. Ayrıca tırnağın ileri yaş, mantar enfeksiyonu, travma gibi nedenlerle kalınlaşmış olması  da batmayı kolaylaştırır.

Tırnak Batması Nasıl Önlenir?

Tırnakların uygun teknikle kesilmesi önemlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tırnağın düz-küt kesilmesidir. Tırnağın köşelerini yuvarlayarak kesmek yanlıştır. Ayrıca tırnağın çok dipten kesilmemesi gereklidir. İdeal kesim çizgisi derinin sonlandığı çizgidir. Tırnak kesildikten sonra, sivri çıkıntıların ve düzensizliklerin varlığı açısından kontrol edilmeli ve varsa bu tarz oluşumlar düzeltilmelidir.
Bir başka önemli nokta uygun ayakkabı seçimidir. Ayakkabının burun kısmı geniş ve yuvarlak, ayağı sıkmayan bir ayakkabı olması gereklidir. Başparmağın travmaya uğramasına neden olan, futbol, koşu, step gibi sporları yapanların, darbe etkisini en aza indirecek çorap ve ayakkabıları kullanmaları gereklidir. Bu önlemlerin yanısıra ayak sağlığı ve hijyeni önemlidir. Aşırı terlemeyi engelleyecek malzemeden yapılan çorap-ayakkabılar kullanılmalı, ayaklar düzenli olarak yıkanmalıdır. Tırnaklarda yapısal bir bozukluk, renk değişikliği, kalınlaşma ortaya çıkarsa Deri Hastalıkları uzmanına başvurulmalı ve uygun tedavi gerçekleştirilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Lazer Epilasyon Kısırlık Yapar Mı?

Tırnak Batması Gelişirse Nereye Başvurulmalı?

Tırnak batması durumunda öncelikle nedenin saptanması ve yapılabiliyorsa tıbbi yöntemlerle tedavi gereklidir. Ancak bu her olguda mümkün değildir. Bazı durumlarda cerrahi tedaviler gerekebilir. Bu yüzden öncelikle bir Dermatoloji Uzmanına başvurulmalıdır. Cerrahi tedavi gerektiğinde bu konuyla ilgilenen Ortopedi, Dermatoloji, Genel Cerrahi Uzmanına başvurulmalıdır.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Seçilecek tedavi durumun şiddetine göre belirlenir. Hafif olgularda ılık sabunlu su içerisinde ayakların 15- 20 dakika bekletilmesi şeklindeki ayak banyolarının günde iki-üç kez uygulanması yararlıdır. Her banyo sonrasında ayak iyice kurulandıktan sonra, batma alanının oksijenli su vb. antiseptik bir maddeyle silinmesi ve ardından antibakteriyel merhemlerin kullanılması gereklidir. Bazı durumlarda, kısa süreli kortizonlu kremlerin, hekim kontrolünde  kullanılması, şişme ve kızarıklığın gerilemesini hızlandırır. Tırnağın deriye temasını engellemek için bu bölgeye pamuk sıkıştırılması en kolay uygulanabilecek, basit ama etkili bir yöntemdir. Pamuk yerine diş ipi, oluk atel, serum seti gibi malzemeler de yapıştırılarak kullanılabilmektedir. Hafif olguların büyük çoğunluğunda yakınmalar bu uygulamalar sonrasında hızla azalır. Ancak bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda, ya da şiddetli olgularda cerrahi yöntemler kullanılmalıdır.
Cerrahi tedavi seçenekleri son yıllarda oldukça artmıştır. En eski yöntem olan tırnağın tümünün çekilmesi işlemi genellikle gereksizdir. Ayrıca sadece tırnak  çekilip, ek tedavi uygulanmadığında sorun sıklıkla tekrarlamaktadır. Bu nedenle tırnağın batan kısmının ince bir bant şeklinde çıkartılması ve ardından tırnak yatağına da müdahale edilerek matriksektomi olarak adlandırılan işlemin yapılması gereklidir. Burada amaç tırnağın batan konveks kısmının oluşumunu engellemek yani tırnağın enini biraz daraltmaktır. Bu amaçla tırnak yatağının bir kısmına hasar verilir. Bu işlem fenol gibi kimyasallarla ya da  elektrokoter, radyofrekans, lazer gibi fiziksel yöntemlerle yapılabilmektedir. Bu yöntemlerle elde edilebilen başarılı sonuç oranları birbirine oldukça yakındır. Bu yüzden hangi yöntemin en uygun olduğunu hekim belirlemelidir. Cerrahi işlemi gerçekleştirecek hekim öncelikle hastanın genel sağlığıyla ilgili faktörleri ardından kendi deneyimlerini göz önünde bulundurarak bu seçimi yapar. Bu işlemlerin tümü bölgesel anestezi ile, sadece tırnağın uyuşturulması ile gerçekleştirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sedef Hastalığı Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

İyileşme Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Cerrahi yöntemlerden sonra ilk birkaç gün istirahat ve ayağın kaldırılması gereklidir. Düzenli pansuman yapılmalı, ağrı kesiciler ve gerekli olursa antibiyotikler kullanılmalıdır. Topuğa basılarak yürünebilir. Ancak günlük yaşama-işe dönmek için 4-5 gün gerekmektedir. Yaranın iyileşmesi 4-6 haftayı, tırnağın tam olarak uzaması ve görünümün düzelmesi ise birkaç ayı bulmaktadır. Tedavi sonrasında ayak hijyenine dikkat edilmelidir. Ayrıca uygun ayakkabılar giyilmeli ve ayak darbeden korunmalıdır.

 

Yorum Yaz