Tüp Bebekte Çoğul Gebelik ve Riskleri

Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik risklerini Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu anlattı.

Çocuk sahibi olamayan birçok aile tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmuştur. Aileler önce normal yolları denedikleri son çare olarak tüp bebek tedavisine başvurdukları göz önüne alınırsa annenin yaşı yükselmiş olmaktadır.

Tedavide anne adayının yaşıysa oldukça önemlidir. Genellikle 35 yaşından sonra doğurganlık oranı azalmaktadır. Bu nedenle tedavi sırasında transfer edilen embriyo sayısında artış olabilmektedir. Bu şekilde transfer edilen embriyo sayısı arttığında çoğul gebelik oranı artmaktadır. 5 ve üstünde embriyo transfer edildiğinde bu oran daha da yükselmektedir.

Embriyo sayısının arttırılmasının sebebi gebelik şansını daha fazla arttırmaktır. Transfer embriyo sayısı 1-2 ise yaklaşık %20 gebelik ihtimali varken embriyo sayısı 3-4 e yükseldiğinde gebe kalma oranı %40a yükselmektedir.

Çoğul gebelikte önemli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunların en önemlisi bebeklerin zamanından önce doğması ve bu nedenle hayatlarının tehlikeye girmesidir. Erken doğan bebekler akciğer gelişimini tamamlamamış olduğundan ortaya çıkan solunum sorunları hayatta kalma ihtimallerini azaltmaktadır. Bunun yanında ayrıca felç, körlük, zekâ geriliği, öğrenme bozukluğu riskleri de erken doğan bebeklerde görülme olasılığı yüksektir.

Çoğul gebeliklerde bulantı kusma daha şiddetlidir. Anne karnında ikizlerden birinin ölme riski vardır. Sezaryenle doğum riski de çoğul gebeliklerde yükselmektedir ve doğum sonrası depresyon ihtimali daha fazladır.

Yapılan istatistiklerde iki embriyo transfer edilmesi sonucu oluşan hamileliklerde %70 tekiz %30 ikiz. 3 embriyo transfer edildiğinde ise %60 tekiz %30 ikiz %10un da üçüz olduğu tespit edilmiştir.

Çoğul gebelik sonucu hem bebek hem annede oluşabilen sağlık sorunları ve toplumsal yükünden dolayı embriyo transferine kısıtlamalar getirilmiştir. Sağlık bakanlığının ülkemiz için belirlediği standart olan ortalama embriyo sayısı 3dür. Ama ülkemizde tüp bebek uygulamasının maddi yükünün çok fazla olmasından dolayı aileler genellikle ilk seferde gebe kalma ihtimalini daha da yükseltmek için yerleştirilen embriyo sayısının arttırılmasını talep etmektedirler.

Tüp bebek merkezinde aileye embriyo sayısının yükselmesi sonucu oluşabilecek riskler ayrıntılı olarak anlatılmalı ve uygun sayıda embriyo ile tedavi yapılmalıdır. Ancak bazı durumlarda tek embriyo transferinde bile tek yumurta ikizi olma ihtimali vardır. Ne kadar dikkat edilse de tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski normal gebeliğe göre yüksektir.

Çoğul gebelik oluştuğunda sağlık sorunları sebebiyle anne ve bebeklerin yaşam şansını arttırmak ve iyileştirmek için embriyo sayısı müdahaleyle azaltılabilmektedir. Tabi ki tüp bebek tedavisi nasıl ailenin kararı sonucu uygulanmaktaysa bu müdahalede ailenin isteği göz önüne alınarak yapılabilir.

Daha detaylı bilgi için http//www.cemficicioglu.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz