Türkiye Koordinatör Ülke

Servier, Behçet Hastalığı klinik çalışmasında Türkiye’yi uluslararası koordinatör ülke olarak seçti. 26 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren dünyanın yenilikçi ilaç şirketlerinden Servier, Behçet Hastalığı konusunda uluslararası bir araştırmanın merkezi olarak Türkiye’yi seçti. Halihazırda yürütülen Faz 2 çalışmasını Prof. Dr. Ahmet Gül yönetiyor.

Türkiye’de 1987 yılından bu yana daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için çalışan, dünyanın önde gelen yenilikçi ilaç şirketi Servier, Behçet Hastalığı konusunda uluslararası bir araştırmanın merkezi olarak Türkiye’yi seçti. Çalışma İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Gül koordinatörlüğünde yürütülüyor.

Servier İlaç Genel Müdürü Matthieu Accolas dünya tıp tarihinde 1937 yılında ilk kez bir Türk doktor tarafından teşhis edilen Behçet Hastalığı’yla ilgili uluslararası bir çalışmanın Prof Dr. Ahmet Gül gibi dünyaca tanınmış bir Türk doktor tarafından koordine edilip yürütülmesinden Servier İlaç adına büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Accolas, ayrıca Türkiye’nin Servier için öneminin altını çizerek, Servier’in ‘ yetim hastalık ’ kategorisinde olan ve Türkiye’de  yaygın olan Behçet Hastalığı için yatırımlarını sürdürdüğünü belirtti.

Matthieu Accolas yaptığı açıklamada Servier’in araştırma odaklı bir şirket olması nedeniyle gelirinin büyük bölümünü global araştırmalara ayırdığını belirterek, Servier’in Türkiye’de Faz II klinik çalışmaları yürüten ilk ilaç şirketlerinden biri olduğunu vurguladı.

Servier Grubu’nun Türkiye’ ye özel bir ilgisi ve bağı olduğunu belirten Accolas, 26 yıldır Türkiye’de faaliyette bulunduklarını ve Türk ilaç endüstrisinden yerel ortaklar ile üretimler gerçekleştirildiğini ifade etti. Accolas ,Türkiye’nin Servier ilaç için aynı zamanda çok önemli bir araştırma ortağı olduğunu sözlerine ekleyerek, bu nedenle  bilimsel araştırma programlarına Türkiye’yi dahil etmekten ve Türk araştırmacılarla çalışmaktan büyük mutluluk duyduklarını  bildirdi.

Servier İlaç Genel Müdürü Accolas, Servier’in Behçet Hastalığı’nın Üveit (göz iltihabı) üzerine gerçekleştirilen Faz I çalışmasının olumlu sonuçları üzerine Servier ve XOMA Ltd. arasında imzalanan işbirliği anlaşması kapsamında  Behçet Hastalığı’nın tedavisinde yenilikçi bir çözüm olarak GEVOKIZUMAB adlı ilacın geliştirilmekte olduğunu bildirdi.  Matthieu Accolas ayrıca  Servier’in tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Ar-Ge’ye öncelik verdiğini ve ilaç sektörüne Ar-Ge odaklı katkılar sunmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Behçet Hastalığı Hakkında

Behçet Hastalığı ( Behçet Sendromu olarak da adlandırılır ) ağız içi ve cinsel bölgede yaralarla seyreden, ayrıca deri, göz, orta ve büyük eklemler ve damarlar başta olmak üzere vücuttaki tüm organ ve dokuları tutabilen bir damar iltihabı hastalığıdır. Hastalığın gözde görülmesi en ciddi sorunlardan birini oluşturmakta ve hastaların yaklaşık %50’sini etkilemektedir. Tedavi edilmediği takdirde körlüğe kadar ilerleyebilmektedir. Türkiye (0.8-4.2 /1000) prevelans oranıyla hastalığın sık görüldüğü ülkeler arasında başta geliyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz