Türkiye’den Kardeş Azerbaycan’a Koronavirüs Mücadelesinde Destek

Aylardır dünyayı kasıp kavuran, yüzyılın salgın hastalığı koronavirüse (Covid-19) karşı, Türkiye’den kardeş Azerbaycan’a destek eli uzandı. Acıbadem Sağlık Grubu’ndan, pandemi sırasında bizzat görev alarak yüksek deneyime ulaşan 40 kişilik uzman bir ekip, Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu’nun önderliğinde, Bakü’de deneyimlerini paylaşıyor. Azerbaycan’ın başkentinde bulunan Yeni Klinika Hastanesi Direktörü Tıbbi Bilimler Doktoru Parviz Abbasov, Türkiye’den gelen ekibin büyük destekleri sonucu hastanede Covid-19 hastalarının tedavisinde önemli bir başarı elde ettiklerini belirtirken, Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu da “Covid-19’a karşı mücadelede olumlu işaretlerin Bakü’ye yayılması için çalışıyoruz” dedi.

Yaklaşık 7 ay önce başlayarak hızla tüm dünyayı etkisine alan yeni tip koronavirüs ile (Covid-19) 4 ay önce tanışan Türkiye ilk günden bu yana başarılı önlemleriyle ‘model ülke’ olarak öne çıkıyor. Türkiye, dünyanın böylesini ilk kez deneyimlediği yüzyılın salgın hastalığı Covid-19’a karşı tecrübesini Azerbaycan’a da taşıdı. Sağlık sektöründe bir dünya markası olan ve Türkiye’de Covid-19’un tanı ve tedavisinde tüm hastaneleri ve uzman kadroları ile oldukça başarılı bir süreç yaşayan Acıbadem Sağlık Grubu’ndan Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, Prof. Dr. A. Sesin Kocagöz ve Prof. Dr. Özkan Akıncı’nın başı çektiği 40 kişilik deneyimli ekip, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Mart ayında açılan Yeni Klinika Hastanesi’ne giderek, enfeksiyonun yayılmasını önleme tedbirleri kapsamında deneyim paylaşımı yaptılar. 40 kişilik uzman ekip, Yeni Klinika Hastanesi’ndeki meslektaşlarına deneyim paylaşımı ve bilgi aktarımına yönelik çalışmalara 2 ay süreyle devam edecek. Yeni Klinika Hastanesi Kasım 2020’de açılması planlanırken Covid-19 nedeniyle Mart ayında açılmıştı.

40 kişilik uzman kadrosundan Covid-19 desteği

29 Haziran’da Yeni Klinika Hastanesi’ne Acıbadem Sağlık Grubu’ndan 3 öğretim üyesi, 1 yoğun bakım uzmanı ve 5 uzman hemşire gitti. Bakü’de Tabip ismi verilen Kamu Hastaneler Birliği’nin Başkanı, Türkiye’de eğitim gören Yeni Klinika Hastanesi Direktörü Tıbbi Bilimler Doktoru Parviz Abbasov tarafından karşılanan ekip, Yeni Klinika Hastanesi’nde “Covid-19 hastalarının bakımı ve Covid-19 ile ilgili çağdaş tedavi uygulamaları” konusunda Azerbaycan’daki doktor ve hemşire meslektaşlarına eğitim verdi. Acıbadem Altunizade Hastanesi Başhekimi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, bu sürecin ardından Acıbadem’den 30’a yakın hemşire ve doktorun da hastanede sağlık hizmetlerini yürütmek üzere ekibe katıldıklarını belirterek “Bu katılım sonrasında daha önce oldukça sorunlu olan yoğun bakım hizmetleri ve ağır corona vakalarının takibi süreci yoluna girdi. Hastanenin altyapısıyla ilgili sorunların düzeltilmesi için yine Acıbadem Sağlık Grubu’ndan biyomedikal mühendisleri ve teknik yöneticiler de bu ekibe destek olmak üzere Bakü’ye geldi. Halen 40’ı aşkın Acıbadem personeli Yeni Klinika Hastanesi’nde bu hizmete devam ediyor” dedi.

Olumlu sonuçlar alınıyor

Ekibin çalışmaya başlamasıyla Yeni Klinika Hastanesi’nde hastaların hastanede kalış süreleri ve yoğun bakım ihtiyaçlarında azalmalar başladığını belirten Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, “Ekibimizde Altunizade Enfeksiyon Hastalıkları ve Acıbadem Sağlık Grubu Enfeksiyon Kontrol Üst Kurul Başkanı Prof. Dr. A. Sesin Kocagöz ve Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Özkan Akıncı başta olmak üzere, uzmanlarımızla gerçekleştirdigimiz düzenli web bağlantılarıyla çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” diye konuştu. Prof. Dr. A. Sesin Kocagöz de “Acıbadem Sağlık Grubu uzmanları olarak, Bakü’de kurulmuş olan bu yeni hastanede Covid-19 pandemisine karşı Azerbaycanlı kardeşlerimize destek vermekten mutluyuz. Azerbaycanlı meslektaşlarımızla birlikte, yüzyılın salgın hastalığına karşı elele mücadele veriyoruz” dedi.

Halen sadece Covid hastalarına hizmet veriyor

Pandemi nedeniyle planlanan tarihten önce açılan 100 bin metrekare büyüklüğünde ve 575 yatak kapasiteli Yeni Klinika Hastanesi’nin Direktörü Tıbbi Bilimler Doktoru Parviz Abbasov, halen sadece Covid-19 ile enfekte hastaların kabulü ve tedavisine yönelik hizmet verdiklerini belirterek, “Türkiye’nin saygın sağlık grubu Acıbadem ile kurulan işbirliğimiz Tıbbi Bölgesel Birimler Yönetim Derneği’nin (TEBIB) inisiyatifinde gerçekleşiyor. Operasyon merkezi ve Bakanlar Kurulu altındaki TEBIB dünyadaki birçok ülkenin deneyimlerini inceliyor. Pandemi ile mücadelede başarılı sonuçlar elde eden ülkelerin en iyi girişimleri seçiliyor ve işbirliği yapmaya davet ediliyor. Bu kapsamda Acıbadem Sağlık Grubu’nun Covid-19’a karşı deneyimli ekibi ile Azerbaycanlı uzmanlar, tüm dünyayı endişelendiren bu önemli soruna karşı birlikte savaşıyorlar” diye konuştu.

Covid-19 vakaları Haziran’dan itibaren hızla artıyor!

Azerbaycan’da Covid hastalarının sayısının Haziran ayından itibaren ciddi şekilde artışa geçtiğini belirten Dr. Parviz Abbasov, devletin enfeksiyonu önlemek için her mekanizmayı geliştirmeye yönelik çalışmalar yürüttüğünü vurgulayarak, şöyle konuştu: “Azerbaycan’da restoranlar, alışveriş merkezleri ve kafeler kapalı; ancak insanlar toplu olarak birbirlerinin evlerinde veya cenaze yerlerinde toplanıyor. Bugün, enfekte olanların çoğu cenaze törenine katılan kişiler. Teşhis ve tedavinin yanı sıra toplumda kişisel korunmaya dair bilinci artırmaya çalışıyoruz. Zira, kişinin önlem alması, toplum sağlığının korunması açısından çok önemli.”

Yorum Yaz