Uzm.Dr. Orhan Akdeniz ile Omurga Sağlığı Hakkında Merak Ettikleriniz

RÖPORTAJ: Ayşe Engez/ ayse@sagliktayenilikler.com

Romatem Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Orhan  Akdeniz’e omurga sağlığı ile ilgili merak ettiklerinizi sorduk.

Omurgamızın yapısı nasıldır?

İnsan doğduğu zaman cenin pozisyonundan dolayı yandan bakınca C harfi şeklinde bir omurga yapısı vardır.6 aylık olunca başını kaldırmaya başlayınca boyun eğriliği, 1 yaşına gelince ayağa kalkmaya başlayınca bel eğriliği oluşur. Ergenlik döneminde asıl şekli olan önden bakınca düz, yandan bakınca S harfi şeklini alır. Bu yapısı omurgamıza hem stabil hem de dinamik özellikler sağlar. Bu da günlük hayatta bir çok fonksiyonu kolayca yapmamızı sağlar.


S-Omurga Bozulmasının Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtisi boyun sırt bel ağrısı, kollarda bacaklarda uyuşma, karıncalanmadır. Ayrıca omuz düşüklüğü, boyun asimetrisi, kürek kemiği asimetrisi, kalça asimetrisi, bacak boyu eşitsizliği gibi çevredeki insanlarında fark edebileceği belirtiler olabilir. Bu şikayetleri olan kişiler bir hekime müracaat ederek gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Omurgada en sık hangi problemleri görürüz?

Omurga problemleri sıklıkla; doğuştan ya da ergenlik döneminde ortaya çıkan skolyoz ve kifozlardan oluşur. Omurganın önden bakınca düz olan şeklinin bir tarafa eğrilmesi ile olan skolyoz en sık omurga problemidir. Kifoz ise sırttaki kamburun artması şeklinde belirti verir. Skolyoz ve kifoz ileri yaşlarda kireçlenmeye, travmalara, enfeksiyonlara ve mesleki alışkanlıklara bağlı meydana gelebilir.


Sağlıklı bir omurga için nelere dikkat etmeliyiz? Sorun yaşamadan önlem alabilir miyiz?

Günlük hayatta, oturduğumuz koltuklar, masaların şekli, bilgisayar kullanma şeklimiz ve süresi, yatış şeklimiz, çocukların kullandığı çantaların ağırlığı gibi birçok faktör omurga sağlığımızı etkiler.  Bunları önlemek için, boyun çukurunu destekleyen bir yastıkla ortopedik bir yatakta, mümkünse cenin pozisyonunda ayaklarımızın arasına bir yastık koyarak yatmalıyız.  Otururken vücut ergonomimize uygun yükseklikte masa ve sandalyede bilgisayar ekranı tam karşımızda ve göz hizasında olacak şekilde oturmalıyız. Her saat başı masadan kalkıp kısa süre hareket etmeliyiz. Cep telefonlarını öne eğik pozisyonda kullanmamalıyız. Çocukların ders sıraları ergomiye uygun olmalı, sırt çantaları iki omuzdan askılı ve hafif olmalı. Dersler muhakkak masada yapılmalı, yatarak ders çalışılmamalı. Günlük hayattaki yanlış kullanıma bağlı ensık gördüğümüz omurga bozukluğu boyun ve bel düzleşmelidir. Bunlar uzun vadede bel boyun fıtıklarının habercisidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Fzt. Ali Menoğlu ile Manuel Terapi Hakkında Merak Ettikleriniz


Omurga hastalıklarında fizik tedavi ne kadar etkili ve hangi sorunlarda kullanılıyor?

Omurga sorunları , insanlarda postür bozuklukları , boyun sırt bel ağrısı ve uyuşma karıncalanma şikayetlerine neden olur. Bu şikayetlerin ilk basamak tedavisi fizik tedavi ve Osteopati yöntemleridir. İleri vakalarda cerrahi tedavilerde yapılmaktadır. Sıcak soğuk uygulama, ağrı kesici akımlar, germe -güçlendirme-denge ve postür egzersizleri gibi fizik tedavi uygulamaları omurga Hastalıklarının tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yöntemler hem şekil bozukluğunu hem de ağrıyı tedavi ederler. Osteopati omurga problemlerini düzeltmede etkilisidir.  Ayrıca bedeni bir bütün olarak değerlendiren Osteopatik tedavilerde omurga hastalıklarında fizik tedavi doktorları tarafından kullanılmaktadır. Bu tedavi yönteminde omurgadaki sorunlu bölge dikkatli muayene ile tespit edilip manuel yöntemlerle düzeltilmektedir, Osteopati yanlış kullanıma bağlı omurga eğriliklerini tama yakın düzeltmektedir.

Korse kullanmak omurga sağlığına faydalı mı?

Omurga sağlığını korumada korseler kullanılmaktadır. Fakat kullanım alanları kısıtlıdır. Ergenlik çağındaki çocuklarda eğrilik derecesi fazla olan çocuklarda 3 boyutlu korseler kullanılmaktadır. Bir de travma sonrası istirahati sağlamak için korseleri kullanıyoruz. Fakat kötü kullanıma bağlı olan omurga problemlerinde korseyi kullanmıyoruz. Onun yerine vücudumuzda var olan doğal korseleri olan kaslarımızı güçlendirmeliyiz.

Omurga sağlığımız için hangi egzersizler faydalı?

Omurga sağlığımızı korumak için çalışma ortamında yapabileceğimiz basit  egzersizler vardır. Bunlar omurgayı normal pozisyonda tutan postür kaslarını güçlendirir. Ayrıca yüzme, yoga ve pilates de çok faydalı egzersizlerdir.

Omurgamız yaşlanır mı? Onu genç tutmak için neler yapmalıyız?

20 yaşına kadar omurganın beslenmesi iyidir ve kendini tamir eder. Fakat 20 yaşından sonra omurgaya binen yükler giderek artar ve omurganın beslenmesi bozulur. Bu da omurgamızda dejenerasyon dediğimiz yaşlanmaya neden olur. Bunu engellemek için bol su içmeliyiz, sağlıklı beslenmeliyiz ve düzenli spor yapmalıyız.

Yorum Yaz