Yanaklarınız Çok mu Dolgun?

Kaynak: İstanbul Cerrahi Hastanesi
Doç. Dr. Gürsel Turgut

Bukkal yağ çıkarma
Alt yanakları büyüten ve belirginleştiren yağ yastıklarının alınması işlemidir.

Bukkal Yağ Alınması Cerrahisi ne demektir? 
Uyanık olarak bölgesel uyuşturma ya da uyutarak (sedasyon) yapılan bu işlemin nasıl yapılacağına doktorunuzla karar veriniz. Eğer uyutmadan bölgesel uyuşturma ile yapılacaksa  Lidokain, epinefrin ve serum içeren solüsyon enjekte edilecektir. Ağız içinde yanak ile dişlerin birleştiği noktanın hemen altından yapılan ufak (3-4cm) bir kesi ile girilip fasya ve buccinator kas lifleri ortaya çıkarılır. Doktorunuz sonra bucaal fat pad denilen ve yanağın dolgunluğunu veren dokuyu kesi yerinden dışarı çıkararak fazlalıkları alır ve dolgunluğu azalmış ve daha zayıf gösteren bir yüz görünümüne ulaşırsınız. Daha sonra ağız içi mukoza eriyen bir dikişle kapatılarak işleme son verilir. Dışardan herhangi bir iz, şişlik ve morluk olmadan tamamlanan bu işlemle kısa sürede sonuç almak mümkündür.

Bukkal Yağ Temizleme Ne Kadar Sürer? 
Prosedür, çıkarılacak miktara bağlı olarak  ortalama 1 saatlik bir süreçte tamamlanır.

Bukkal Yağ Alınması İşleminden Sonra İyileşme Nasıldır? 
Uygulama sonrasında yüzünüzün ilk 3 gün içinde hafif şişmiş görüneceğini fark edeceksiniz. Ama 2. günden sonra şişlik inmeye başlar ve 3. günden itibaren normale dönmeye başlarsınız. Morarma beklenen bir durum olmamasına rağmen hafif morluk gelişebilir ancak o da şişlik ile birlikte 5 gün içerisinde geçecektir.

İyileşme süresi nedir? 
En az 6-8 hafta süreyle temas sporlarına katılmayınız. Çoğu zaman tam sonuç 3 hafta içerisinde elde edilmektedir. Ancak bu, tüm bireysel iyileşme potansiyeline göre değişiklikler gösterecektir.

Bukkal yağ almanın  riskleri nelerdir?
Tüm cerrahi işlemler gibi, bukkal yağ çıkarılması ile her zaman komplikasyon (istenmeyen sonuç) olasılığı vardır. İstenmeyen bu sonuçlar çok nadir olsa da görülebilir:

– Aşırı şişme.
– Enfeksiyon.
– Morarma.
– Anestezi için ciddi alerjik reaksiyonlar.
– Önceden var olan sağlık sorunları ile ilgili sorunlar da mümkündür.
– Yüz yapısı zaman içinde zayıf  bir görünüme sahip olabilir ki bu durum ileri dönmede aşırı kilo vermeye bağlı sonuçtur.

Başka hangi riskler vardır? 
Bukkal (yanak) yağ çıkarılması ile, aynı zamanda göz kapak altı bölgede duyunun geçici veya kalıcı olarak kaybedilme riski vardır. Asimetri (dengesiz bir görünüm) de oluşabilir.

Kalıcı hasar meydana gelirse ne olur? 
Böyle bir işlemde kalıcı hasar kalma ihtimali olmamasına rağmen oluşması durumunda sorunu gidermek için daha fazla ameliyat gerekebilir.

Daha fazla bilgi edinin 
Sadece doktorunuz ile derinlemesine bir tartışma sırasında size riskleri, yararları ve bu prosedürün beklenen sonuçlarını öğrenmeniz mümkün olacaktır.
Yanak yağ alma hakkında daha fazla bilgi edinmek istersiniz yanak yağ alma yada yeniden şekillendirme konusunda bize 0212 444 44 24 ve  gturgut@istanbulcerrahi.com  adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz