Zeka Gelişimi Anne Karnında Başlar

Prof. Dr. Ali Baki
Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Solunum Yolu Kliniği
http://www.alibaki.com/

 

Son yıllarda yapılan çalışmalar çocukların beslenmesi ile zeka gelişimi arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bir kere zeka gelişimi anne karnında başlar. Annenin sağlıklı olması, yeterli beslenmesi, sigara içmemesi çocuğun özellikle zeka gelişimini etkiler.

Doğumdan hemen sonra çocuğun yeterli beslenmesi için olmazsa olmazlardan başında ANNE SÜTÜ gelir. Bu yaş gurubunda Anne sütünün yerini hiçbir gıda alamaz. Dünyada insanlar haricinde hiçbir memeli bebeğini anne sütünden başka gıdalarla beslemez. Anne sütünün verilmemesi gereken durumlar yok denecek kadar azdır. Bu nedenle burada yazmaya bile gerek yoktur.

İlk 6 ay D vitamini ( Günde 400 üniteyi geçmemelidir) ile birlikte anne sütü çocuğun beslenmesi ve beyin gelişimi için yeterlidir.

Anne sütü almayan veya mecburiyet durumunda Anne sütüne yakın formüllerle üretilen mamalar kullanılabilir. Ancak bunların anne sütünün yerini tutması mümkün değildir.

Beyin gelişimi için iyot, çinko, demir, omega-3 ve omega-6 gibi yağ asitleri, oleik asit, vitaminler mamaların içinde özellikle bulunmalıdır.

Pre ve probiotikler yani barsak bakterilerinin çoğalmasına neden olan veya doğrudan doğruya yararlı mikropların çocuğa verilmesi sağlığı için son derece önemlidir. Piyasadaki mamaların hemen hepsi birbirinin benzeridir. Ancak bu tip bir beslenme şekli pahalıdır. Ülkemizin ekonomik şartları dikkate alındığında çocuğun beslenmesinde inek sütü de kullanılabilir.Ancak bu durumda ek gıdalara daha erken başlanmalıdır.

Dördüncü aydan sonra itibaren eğer anne sütü yoksa YOĞURT son derece önemli bir gıdadır. Aslında YOĞURT insanın her devresinin önemli bir gıdasıdır.

5. aydan sonra yumurta sarısı, meyve suları, meyve püreleri ve diğer katı gıdalara geçilir.

8. aydan itibaren çocuk masaya oturur deriz. Yani her şey yer. Bu arada çorbalara sıvı yağ ilavesini ve haftada en az bir kere balık yenmesi gerektiğini sakın unutmayınız.

İlk bir yaş içinde büyüme son derece önemli. Beyin hiçbir devrede bu kadar hızlı büyümüyor. Doğumdaki 35 cm den 47 cm kadar çıkıyor. O halde zekanın oluştuğu en öneli yağ gurubu, bu yaş gurubu. Bunun oluşması için de en önemli besin ANNE SÜTÜ

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz